ARÇELİK HATA KOD LİSTESİ | HATA KODLARI | Beyaz Eşya , Kombi , Klima , Bakım Onarım ve Servis


ARÇELİK HATA KOD LİSTESİ

ARÇELİK HATA KOD LİSTESİ

ARÇELİK DGK 20 HP LCD DGK 26 HP LCD DGK 20 HPT LCD
Bir hata oluştuğunda ekranda hata kodu görüntüle­necektir (örneğin E01).
Resetlenebilir anzalar E, resetlenmeyen arızalar F kodu ile gösterilmektedir. Kombiyi resetlemek için, RESET (K4) tuşuna basın.
Arçelik Kombi E01 Arızası
Başarısız ateşleme
Arçelik Kombi E02 Arızası
Hatalı alev oluşumu
Arçelik Kombi E03 Arızası
Aşırı ısınma hatası
Arçelik Kombi E04/05/06 Arızası
Presostat arızası
Arçelik Kombi E08 Arızası
İonlzasyon / elektronik kart arızası
Arçelik Kombi E09 Arızası
Gaz valfi geri besleme arızası
Arçelik Kombi  E12/21 Arızası
Elektronik kart arızası
Arçelik Kombi E82 Arızası
İonizasyon arızası
Arçelik Kombi F02 Arızası
Hatalı alev oluşumu
Arçelik Kombi F13 Arızası
Reset kilitlenmesi (cihaz elektrik beslemesini açıp kapatınız)
Arçelik Kombi F22 Arızası
Düşük voltaj arızası
Arçelik Kombi F23 Arızası
Presostat arızası
Arçelik Kombi F25 Arızası
Elektronik kart arızası
Arçelik Kombi F31 Arızası
Merkezi ısıtma NTC sensör anzası
Arçelik Kombi F32 Arızası
Dış hava sensörü anzası
Arçelik Kombi F33 Arızası
Kullanım suyu NTC sensör arızası
Arçelik Kombi F37 Arızası
Düşük su basınç anzası
Arçelik Kombi F59 Arızası
Gaz valfi arızası


LCD ARÇELİK ÇİFT EŞANJÖRLÜ KOMBİ HATA VE ÇÖZÜMLERİ
Arıza uyarıları
LCD Arçelik Kombi E01 Hatası Ve Çözümü

Başarısız ateşleme / gaz besleme hatası:
Kombinize giden gazın kesilmesi durumunda cihaz kendini emniyete alır ve ekranda E01 kodu okunur. “R” tuşuna 2 saniye basılı tutunuz. Arıza devam ederse lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E03 Hatası Ve Çözümü
Hava basınç anahtarı arızası:
Kombinize yerleştirilmiş olan hava basınç anahtarı (presostat) sayesinde atıkgaz çıkış veya taze hava girişinde herhangi bir prob­lem (geri tepme, tıkanma vs...) olması durumunda cihazınız kendini emniyete alır ve ekranda E03 kodu okunur. Bu durumda lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz
LCD Arçelik Kombi E04 Hatası Ve Çözümü
Alev kaybı nedeniyle emniyet hatası:
Bu durumda lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E02 Hatası Ve Çözümü
Aşırı ısınma emniyet termostatı hatası :
Su sıcaklığının aşırı artması ve cihaz bünyesinde yer alan NTC sensörlerinin de devreye girmemesi du­rumunda cihaz kendini emniyete alır. Kumanda panelindeki RESET yazısı ve anahtar sembolü yanar, ekranda E02 kodu okunur. Bu durumda lütfen size en yakın  Servi­sine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E05 Hatası Ve Çözümü
Tesisat suyu sensör arızası:
Tesisat suyu sensöründe problem olduğunda ekran­da E05 kodu okunur. Bu durumda lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E06 Hatası Ve Çözümü
Kullanım suyu sensör arızası:
Kullanım suyu sensöründe problem olduğunda

ekranda E06 kodu okunur. Bu durumda lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E10 Hatası Ve Çözümü
Düşük basınç arızası:
Sistem basıncının doğru olup olmadığını kontrol ediniz (0,75 - 1,0 bar). “R” tuşuna 2 saniye basılı tu­tunuz. Arıza devam ederse lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E25 Muhtemel pompa blokaj E26 arızası Hatası Ve Çözümü: Bu durumda lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E35 Hatası Ve Çözümü
Alev oluşum arızası: “R”
tuşuna 2 saniye basılı tu­tunuz. Arıza devam ederse lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
LCD Arçelik Kombi E96 Hatası Ve Çözümü
Düşük voltaj hatası:
Voltajın aşırı düşmesi duru­munda cihazınız kendini em­niyete alır ve ekranda E96 kodu okunur. Voltaj normal değerine geldiğinde cihaz otomatik olarak resetlenir. Arıza devam ederse lütfen size en yakın  Servisine başvurunuz.
Çalışma Emniyetleri Donma emniyeti; Cihazınızı dondan korumak için tesisat suyu sıcaklığı 5°C’nin altında ise cihazı otomatik devreye alır. Bu fonksi­yon kombi açık konumdayken gaz beslemesi açık ve sistem doğru basınç altında olduğunda devrede­dir. Radyatör vanalarını kesinlikle kapatmayınız.
Pompa ve üçyollu vana anti-blo- kaj emniyeti; Eğer kombiniz gün boyunca çalışmadı ise contalardaki yapışmayı önlemek için 24 saatte bir pompayı ve 3 yollu vanayı oto­matik olarak çalıştırır.
Kombinizin elektrik beslemesinin kesilmesi durumunda kombiniz durur. Elektrik geldiğinde, kombi otomatik olarak çalışmaya başlar.
Kombiyi resetlemek için “R” tuşuna en az 2 saniye en fazla 3 saniye boyunca basılı tutunuz. Arıza de­vam ederse size en yakın  servisine başvurunuz.
Not: 5 reset denemesinden sonra kombi kapanacaktır. Tekrar resetle- mek için kombiyi birkaç saniye için OFF konumuna getiriniz.


E01 Arızası: Başarısız ateşleme sorunu: Yani kombi bu hata kodunu veriyor ise ateşlemeyi yapmıyor demektir. Bu durumda öncelikle gaz kontrolü sağlamalısınız. Gaz vana girişleri açık ise kombide sorun vardır. Bu durumda Arçelik Servisi, Arçelik Arıza, Tamir Servisi’ni arayarak yardım almalısınız. Kombide iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında sorun olabilir, gaz valfi arızalı olabilir ya da elektronik kart sorunu yaşanıyor olabilir. Arçelik Servisi, Arçelik Arıza, Tamir Servisi ekipleri arıza tespiti sonrasında çözüm sağlayacaktır.

E02-F02 Arızası: Hatalı alev oluşum sorunu: Alevin doğru şekilde oluşmadığını belirten arıza kodlarıdır. Bu durumda kullanıcı olarak çözüm alternatifi için servisi aramalı yardım almalısınız.

E03 Arızası: Aşırı ısınma sorunu: Kombide aşırı ısınma durumunun söz konusu olduğunu belirtir. Aşırı ısınma durumunda limit termostatı arızası ile karşılaşılmaktadır. Bu duruma kullanıcı olarak müdahale edemezsiniz. Bu sebeple de çözüm için servisi arayarak yardım almalısınız. 444 18 37 numaralı telefonumuzu yardım için arayabilirsiniz.

E04-E05-E06-F23 Arızası: Prosestat sorunu: Kombide hava akımının sağlanmasına yardımcı olan prosestat da sorun olduğunu belirten arıza kodlarıdır. Bu 4 arıza kodunun anlamı da aynıdır. 4 ü de aynı sorunun yaşandığını belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak hiçbir müdahaleyi gerçekleştiremezsiniz. Çözüm için de mutlaka servisi çağırmalısınız.

E08-E82 Arızası: İyonizasyon sorunu: Kombide ateşlemeye yardımcı olan iyonizasyonda sorun olduğunu belirten hata kodlarıdır. Elektrot sorunu olduğu için servis müdahalesi gerekmektedir. Bu sorun bir nevi elektronik kart arızası da olabilmektedir. Çözüm ancak servis müdahalesi sonrasında sağlanabilir. Bu nedenle de mutlaka servisi çağırarak yardım almalısınız.

E09 Arızası: Gaz valfi geri besleme sorunu: Kombide böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken Arçelik Kombi Servisi’ni aramak olsun. Çünkü bu durum karşısında kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem olmamaktadır.

E12-E21-F25 Arızası: Elektronik Kart Sorunu: Kombinin beyni olarak kabul edilen ve kombide bulunan parçaların çalışmasında katkıda bulunan emir aldıkları elektronik kartın arızalı olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda cihazdan bir performans beklenilemez. Kart arızalı olduğu için hiçbir parça çalışmak için emri karttan alamaz. Bu sebeple de kombi her iki konumda da çalışmaz. Kombinin çalışması adına da kart tamir ya da değişim uygulaması gerekebilir. Bunun için Arçelik Kombi Servisi’nden yardım almalısınız.

F13 Arızası: Reset kilitlenmesi sorunu: Kombide bulunan resrt butonunda sorun olduğunun belirten hata kodudur. Bu durumda butona ya uzun süre basılmış öyle hataya geçmiştir ya da butona basılamıyordur. Cihazı elektrik beslemesinden kapatıp yeniden açarsanız sorun düzelecektir.

F22 Arızası: Düşük voltaj sorunu: Arçelik kombide özellikle de kış aylarında karşımıza çıkan hata kodlarından biridir. Şebeke voltajında meydana gelen dalgalanmalar sebebi ile kombiye gelen voltajın şu anlık düşük olduğunu belirtir. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzene girmesini beklemelisiniz. Voltaj düzelmesine rağmen sorun devam ederse servisi aramanız gerekmektedir. Düşük gelen voltaj sebebi ile kombi parçaları hasar görmüş olabilir. Bu duruma ancak servis ekipleri müdahale edebilir. Bu sorunu yaşamamak adına da ya da sorunun hiç yaşanmaması adına voltajı düzenleyen regülatörü kullanabilirsiniz.

 

F31 Arızası: Merkezi ısıtma sensör sorunu: Cihazın ısı algılayıcı sensöründe sorun olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda hangi sensörde sorun olduğu ancak tespit sonrasında bulunabilir. Bu sebeple de Arçelik Servis‘ini aramalı yardım almalısınız.

F32 Arızası: Dış hava sensör sorunu: Kombide önemli parçalardan biri olan dış hava sensöründe sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Çözüm için servis yardımı almalısınız.

 

F33 Arızası: Kullanım suyu sensör sorunu: Kombide sıcak suyu algılamaya yarayan sıcak su sensöründe sorun olduğunu belirtir. Parça değişimi gerekmektedir ve bu sebeple de kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem olmamaktadır. Sorunun çözümlenmesi adına Arçelik Servisi, Arçelik Arıza, Tamir Servisi’nden yardım almalısınız.

F37 Arızası: Düşük su basınç sorunu: Kombide bulunan suyun eksik olduğunu gösteren arıza kodudur. Kombi su ile de çalıştığı için su değeri basınç ya da bar olarak adlandırılmaktadır. Kombide olması gereken su basınç değeri 1 barın altına düştüğü zaman Arçelik kombi ekranında bu hata kodu belirir. Kullanıcı olarak bu durumda cihazın ihtiyacı kadar (1,5 bar kadar) su basmanız gerekmektedir. Su basım uygulamasından sonra cihaz normale dönecektir. Sorun düzelmezse de cihazı resetlemeli yine bir düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.

F59 Arızası: Gaz valfi sorunu: Kombide ateşlemeye sıcak su sağlamaya yardımcı olan önemli parçalardan biri gaz valfidir. Bu hata kodu da gaz grubu, gaz armatörü olarak da bilinen gaz valfinde sorun olduğunu gösterir. Cihaz bu durumda sıcak su sağlamaz. Bu sebeple de kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmak işe yaramaz. Sorunun düzelmesi adına mutlaka Arçelik Servisi, Arçelik Arıza, Tamir Servisi telefonunu arayarak yardım almalısınız.

Arçelik Arıza Kodları hakkındaki detaylı bilgileri sizler için bu yazımızda sunduk. Bu konudaki sorularınız için ya da yaşanılan Arçelik Arıza Kodları ile alakalı çözüm yardımı için bizlere ulaşmaktan çekinmeyin.

Etiketler: